poniedziałek, 05 maj 2014 23:15

OTWARCIE WYSTAWY FOTOGRAFII „60 LAT TWÓRCZOŚCI MIECZYSŁAWA WIETESKI”

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie i Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego zapraszają na otwarcie wystawy fotografii „60 lat twórczości Mieczysława Wieteski”, które odbędzie się w dniu 9 maja 2014 r. o godz. 18:00 w sali wystawowej GOKiCz w Skołyszynie.

Głównym jej tematem będą archiwalne zdjęcia reportażowe, przedstawiające Jasło i okolice.

Mieczysław Wieteska (1914 – 2004 r.) Podstaw fotografii profesjonalnej uczył się w zakładzie fotograficznym znanego w Lublinie fotografa Hartwiga. W 1937 r. na w wystawie fotograficznej w Łodzi zdobył I miejsce za reportaż o tematyce sportowej. Pracując w redakcji dziennika „Echo Łódzkie”, zajmował się głównie fotografią prasową. Ranny w kampanii wrześniowej 1939 roku, wrócił do Lublina, gdzie otworzył duży zakład fotograficzny, w którym robił zdjęcia legitymacyjne do tzw. kenkart. Aresztowany w 1942 r. zbiegł i ukrywał się na terenie powiatu krośnieńskiego. Po wojnie powrócił do Lublina i nadal prowadził zakład fotograficzny. Na jakiś czas został oddelegowany do Rzeszowa, a w 1952 r. przeniósł się do Jasła, gdzie przy ul. Tkaczowej 2 założył zakład fotograficzny „Karpaty”.

W prowadzonym przez 42 lata atelier zajmował się fotografiką portretową; dokumentował także wydarzenia w mieście i brał udział w wielu wystawach fotograficznych. Był m.in. radnym Izby Rzemieślniczej w Rzeszowie, członkiem Krajowej Komisji Fotografów, wiceprzewodniczącym Rzemieślniczej „Solidarności” Okręgu Południowego. Pracował społecznie w Jasielskim Domu Kultury jako instruktor sekcji fotograficznej, działał w Stowarzyszeniu Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużony Działacz Kultury i wieloma innymi odznaczeniami.

W. Kołodziej

J. Furmankiewicz

UG Skołyszyn

Media

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.