piątek, 20 wrzesień 2013 11:27

VII FESTIWAL KULTURY POGÓRZAŃSKIEJ

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Festiwal Kultury Pogórzańskiej to szeroko rozumiana kultura Pogórza, wielopoziomowe spotkanie kultur i święto ludzi, którzy kultywują tradycję. Ryglice tego dnia stają się stolicą kultury Pogórzańskiej.

Festiwal wpisał się już na stałe do kalendarza gminy Ryglice wśród różnobarwnych jesiennych odcieni wieloma kolorami strojów ludowych, oryginalną muzyką i gwarą pogórzańską. Spotkanie daje możliwość ukazania różnorodnych form aktywności kulturowych począwszy od Pogórza Przemyskiego poprzez Pogórze Ciężkowickie aż do Pogórza Wielickiego. Festiwal dotyczy szczególnie kultury i tradycji ludowej wsi. Podstawowe jego elementy to: konkurs muzyki ludowej, degustacja tradycyjnych potraw, wystawy twórców ludowych i ginących zawodów. Centralną częścią festiwalu jest Konkurs „O Złotą Podkowę Pogórza”. Konkurs to nie tylko konfrontacja dorobku artystycznego zespołów regionalnych, kapel ludowych, zespołów obrzędowych i śpiewaczych, ale także platforma nawiązywania współpracy artystycznej integracja twórców ludowych. Festiwal to także lekcja tradycji ludowych, specyficznych form obrzędowych i starych zwyczajów dla młodego pokolenia. Wśród wszystkich uczestników: twórców ludowych, muzyków i śpiewaków, przedstawicieli ginących zawodów, zaproszonych gości, publiczności Festiwal wzbudza aktywność kulturową, zwiększa poziom integracji i aktywności społecznej, wzmacnia tożsamość regionu Pogórza.

Gmina Ryglice oprócz rozwoju i inwestycji stawia na tradycję. Przykładów można mnożyć wiele; poprzez promocje lokalnych twórców po modernizacje zabytków kultury takich jak Spichlerz w Ryglicach, które stają się nie tyko atrakcją dla lokalnej społeczności, ale dla całej Małopolski. Ta praca na rzecz kultury lokalnej ma swoje odzwierciedlenie w wyróżnieniach i nagrodach jakie Gmina otrzymuje na licznych konkursach.

Przed nami kolejna już, siódma edycja Festiwalu Kultury Pogórzańskiej. Podobnie jak w ubiegłych latach również w tym roku do organizacji festiwalu włączają się lokalni twórcy, artyści, dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Jest to impuls do integracji społeczności lokalnej oraz wzrost poczucia przynależności więzi do wspólnoty lokalnej. Mamy nadzieję, że Festiwal wzorem poprzednich lat będzie nie tylko wzmocnieniem tych lokalnych więzi i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, ale także kolejnym impulsem podnoszącym walory turystyczne gminy Ryglice i innych regionów Pogórza, a także przyczynił się do ocalenia przed zapomnieniem różnych elementów folkloru wsi pogórzańskiej. Umocnił więzi ze swoją Małą Ojczyzną.

Program Festiwalu:

14.00 - Uroczyste otwarcie „VII Festiwalu Kultury Pogórzańskiej Ryglice 2013”

Prezentacja kapel i zespołów ludowych z terenu Pogórza Ciężkowickiego, Wielickiego, Przemyskiego

Konkurs o „Złotą Podkowę Pogórza”:

14.00 - Zespół obrzędowy „LUBCZANIE” - LUBCZA

14.20 – Zespół „STRYKI I WUJANKI” – STRZYŻÓW

14.40 - Zespół regionalny „ZALASOWIANIE” - ZALASOWA

15.00 - Zespół ludowy „JODŁOWIANIE” - JODŁOWA

15.10 - Zespół śpiewaczy „PORĘBIANKI” - PORĘBA SPYTKOWSKA

15.25 - Kapela i grupa śpiewacza „SIEMIECHOWIANIE” – SIEMIECHÓW

15.45 - Zespół śpiewaczy „PORĘBIANIE” - PORĘBA SPYTKOWSKA

16.05 - Zespół śpiewaków ludowych „KOBYLANIE” - KOBYLANKA

16.20 – Zespół "KUMOTRY I KUMOTERKI” - TARNÓW

16.40 – Zespół śpiewaczy „BARWY JESIENI” - STRZYŻÓW

16.55 - Zespół folklorystyczny „BESKIDY” - DOMINIKOWICE

17.15 – Zespół ludowy „W KUŹNI U KOWALA” – KOWALOWA

Rozstrzygnięcie konkursu o „Złotą Podkowę Pogórza”

Rozstrzygnięcie konkursu Pogórzańskiego Stowarzyszenia Rozwoju

Prezentacja Albumu „Cztery Pory Roku w Gminie Ryglice” – konkurs na najpiękniejsze zdjęcie jesieni w Gminie Ryglice.

19.00 – Koncert zespołu „Po godzinach”

UM Ryglice www.ryglice.pl

Ostatnio zmieniany piątek, 20 wrzesień 2013 23:14

Galeria

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

© 2022 Your Company. All Rights Reserved. Wykonanie: AbcWeb.pl