piątek, 20 czerwiec 2014 23:58

ROLNICY CHCĄ KUPOWAĆ ZIEMIĘ

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Drożeją grunty orne. W podkarpackim cena hektara ziemi na wolnym rynku to ponad 20 tys zł. W ciągu ostatnich lat wielokrotnie wzrosła. 10 lat temu ten sam hektar można było kupić za 3,5 tys. zł.

Tymczasem ziemi do sprzedaży brakuje. Rzeszowski oddział Agencji Nieruchomości Rolnych , który nadzoruje województwa podkarpackie, małopolskie i świętokrzyskie ma do rozdysponowania 55 i pól tysiąca hektarów. Ceny wywoławcze na przetargach w ostatnim kwartale wahały się od 17 tys. w świętokrzyskim do 20 w Małopolsce. Problemem jest też niechęć drobnych właścicieli do sprzedaży czy dzierżawy ziemi - dostają bowiem unijne dopłaty także do gruntów nie uprawianych.

Tymczasem wielu rolników chce w ramach tzw "odnowy gospodarstw" korzystać z unijnej pomocy i powiększać uprawiane powierzchnie.

Izby rolnicze próbują rozwiązać ten problem poprzez dwa wspierane przez Unię programy. Pierwszy to wypłata około 120* procent 6-letnich płatności obszarowych za pozbycie się praw do gruntów - drugi to pomoc w wysokości 60 tys. zł do gospodarstw , które chcą wznowić produkcję.

Polskie Radio Rzeszów

Ostatnio zmieniany sobota, 21 czerwiec 2014 00:03

Galeria

Media

Relacja Ewy Niedziałek-Szeligi Polskie Radio Rzeszów

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

© 2023 Your Company. All Rights Reserved. Wykonanie: AbcWeb.pl