poniedziałek, 30 czerwiec 2014 17:04

UWAŻAJMY NA KLESZCZE

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W okresie wakacyjnym wielu z nas spędzi czas na działkach, terenach leśnych i nad wodą. Szczególną uwagę należy zwrócić na kleszcze.

Szacuje się, że ok. 60% kleszczy jest zarażonych groźnymi drobnoustrojami, które po ukąszeniu mogą dostać się do naszego organizmu i doprowadzić do rozwinięcia się groźnych chorób. W naszym kraju najczęściej występującymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze są borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.

W ostatnich latach zanotowano rozszerzanie się obszarów występowania kleszczy. W naszym województwie liczba zakażonych osób wciąż rośnie. W czasie wakacji najbardziej narażone na kontakt z kleszczami są osoby zbierające jagody i grzyby, osoby spędzające dużo czasu na działce, na wsi, osoby parające się łowiectwem, wędkarstwem, uprawiające żeglarstwo śródlądowe, kajakarstwo. Najczęściej przenoszonymi chorobami są borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu.

W celu uchronienia się przed ukąszeniami kleszczy zaleca się stosowanie wierzchnich okryć osłaniających wrażliwe części ciała oraz stosowanie środków odstraszających owady.

Wszystkie potrzebne informacje dotyczące postępowania w razie ukąszenia przez kleszcze znajdują się na stronie internetowej www.sanepidjaslo.pl

lek. Dariusz Pomprowicz

Inspektor Sanitarny w Jaśle

Galeria

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

© 2023 Your Company. All Rights Reserved. Wykonanie: AbcWeb.pl